Radca prawny a adwokat – jaka jest różnica?

Nie każdy z nas dobrze orientuje się w świecie prawa, szczególnie w często zawiłych i niekoniecznie zrozumiałych formułkach oraz nazewnictwie. Czasem przychodzi jednak chwila, w której konieczne jest bliższe zainteresowanie się tematem  i w takich chwilach ta najbardziej podstawowa wiedza jest nam niezbędna, żeby poczynić dalsze kroki i ustalić, co można dalej zrobić. Szczególnie warto wiedzieć, kim jest radca prawny, a kim adwokat, z tymi dwiema osobami bowiem spotykamy się najczęściej.

W czym pomoże nam radca prawny?

Jeśli chodzi o zawód radcy prawnego, wciąż jest to osoba zatrudniana na zasadach umowy o pracę. W sądzie pojawia się jednak znacznie częściej niż nam się może wydawać, jest bowiem zobowiązany do sporządzania opinii prawnych, ale także projektowania i przygotowywania różnorodnych projektów aktów i innych dokumentów, udzielaniem porad prawnych – z czego jest nam najczęściej najpowszechniej znany oraz z reprezentowania swoich klientów zarówno przed urzędami, jaki i sądami.

Adwokat  – czym się zajmuje?

Najczęściej adwokata potrzebujemy, jeśli sytuacja wymusza na nas konieczność bronienia się przed sądem czy reprezentowania nas – adwokaci  przydatni są w sprawach rozwodowych, szczególnie tych związanych z orzekaniem o winie czy z podziałem majątku lub przyznaniem opieki nad dziećmi. To również on może nam pomóc, jeśli popadniemy w  konflikt z pracodawcą czy będziemy potrzebowali sądowego rozstrzygnięcia spraw związanych z darowiznami oraz spadkami.

2 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*