
Postępowanie sądowe, prowadzące bezpośrednio do orzeczenia wyroku sądowego i wyciągnięcia konsekwencji prawnych z oskarżonego lub oczyszczenia go z zarzutu nie muszą być jedyną drogą postępowania, mającego na celu ochronę własnych interesów.
Sąd właściwy, rozpatrujący sprawę z tytułu zagrożenia interesów jednej ze stron, w pierwszej kolejności proponuje polubowne rozwiązanie sprawy. Może się to odbyć albo poprzez negocjacje w samym sądzie odpowiedniego roszczenia, albo poprzez mediacje.
Mediacje – szybsza droga do podobnego rezultatu.
Mediacje polegają na zaangażowaniu w rozwiązanie konfliktu osoby trzeciej, która poprzez zaangażowanie się w sprawę i wniesienie swojego obiektywnego poglądu, kieruje całą sytuację w kierunku wypracowania rozwiązań polubownych, poza orzecznictwem sądowym, lecz w ramach obowiązujących przepisów prawnych.
Najbardziej popularne są mediacje prawo gospodarcze. Podczas tego procesu dwie strony skonfliktowane najczęściej na etapie robienia wspólnych interesów, spotykają się z mediatorem w celu wypracowania rozwiązania satysfakcjonującego obie strony. mediator formułuje szereg zasad całego procesu, tym samym tworząc ramy, w których można się poruszać.
Mediacje i wypracowane dzięki nim rezultaty uznawane są przez system prawny na tym samym poziomie co prawomocny wyrok
Zwłaszcza, że mediacje mogą być prowadzone również w formie sądowej. Jest to o wiele elegantsze rozwiązanie, niż długotrwała batalia sądowa i często wypracowane rezultaty są dla obu stron o wiele bardziej korzystne. Warto więc rozważyć właśnie wykorzystanie tego środka rozwiązującego konflikty.
Fajny artykuł. Dobrze, że poruszacie temat mediacji. Ciekawa sprawa z tymi mediacjami. Uświadamiajcie przedsiębiorców w takich dziedzinach! Mało kto wie, że istnieje inny sposób na rozwiązanie spraw niż sprawa sądowa. A mimo wszystko czasami warto rozwiazywać sprawy polubownie.
Muszę skorzystać z tych wskazówek. Sprawy sądowe już mnie męczą – wieczne przegadywanie się przed sędzią jest nie do zniesienia. Spróbuję poprosić mojego prawnika o podjęcie mediacji z drugą stroną.