Mediacje w prawie gospodarczym – czy warto rozważyć tą drogę?

Postępowanie sądowe, prowadzące bezpośrednio do orzeczenia wyroku sądowego i wyciągnięcia konsekwencji prawnych z oskarżonego lub oczyszczenia go z zarzutu nie muszą być jedyną drogą postępowania, mającego na celu ochronę własnych interesów.

Sąd właściwy, rozpatrujący sprawę z tytułu zagrożenia interesów jednej ze stron, w pierwszej kolejności proponuje polubowne rozwiązanie sprawy. Może się to odbyć albo poprzez negocjacje w samym sądzie odpowiedniego roszczenia, albo poprzez mediacje.

Mediacje – szybsza droga do podobnego rezultatu.

Mediacje polegają na zaangażowaniu w rozwiązanie konfliktu osoby trzeciej, która poprzez zaangażowanie się w sprawę i wniesienie swojego obiektywnego poglądu, kieruje całą sytuację w kierunku wypracowania rozwiązań polubownych, poza orzecznictwem sądowym, lecz w ramach obowiązujących przepisów prawnych.

Najbardziej popularne są mediacje prawo gospodarcze. Podczas tego procesu dwie strony skonfliktowane najczęściej na etapie robienia wspólnych interesów, spotykają się z mediatorem w celu wypracowania rozwiązania satysfakcjonującego obie strony. mediator formułuje szereg zasad całego procesu, tym samym tworząc ramy, w których można się poruszać.

Mediacje i wypracowane dzięki nim rezultaty uznawane są przez system prawny na tym samym poziomie co prawomocny wyrok

Zwłaszcza, że mediacje mogą być prowadzone również w formie sądowej. Jest to o wiele elegantsze rozwiązanie, niż długotrwała batalia sądowa i często wypracowane rezultaty są dla obu stron o wiele bardziej korzystne. Warto więc rozważyć właśnie wykorzystanie tego środka rozwiązującego konflikty.

2 Komentarze

  1. Fajny artykuł. Dobrze, że poruszacie temat mediacji. Ciekawa sprawa z tymi mediacjami. Uświadamiajcie przedsiębiorców w takich dziedzinach! Mało kto wie, że istnieje inny sposób na rozwiązanie spraw niż sprawa sądowa. A mimo wszystko czasami warto rozwiazywać sprawy polubownie.

  2. Muszę skorzystać z tych wskazówek. Sprawy sądowe już mnie męczą – wieczne przegadywanie się przed sędzią jest nie do zniesienia. Spróbuję poprosić mojego prawnika o podjęcie mediacji z drugą stroną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*