Groźba karalna.

Nie raz jesteśmy świadkami bądź nawet odbiorcami gróźb i to bardzo poważnych. Bardzo często te groźby są również związane z przemocą domową. Kiedy można mówić o groźbie karalnej i liczyć na interwencję policji?

 

Czym jest groźba karalna?

Według art 190 kodeksu karnego

  • 1. Kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona,

podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

  • 2. Ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.

 

Niestety ta definicja pozwala na bardzo szeroka interpretację, dlatego też udowodnienie groźby karalnej nie jest takie łatwe. Aby można było o nie mówić w obiektywnej ocenie musi ona wzbudzić poczucie iż była wypowiedziana bardzo poważnie i istnieje duże zagrożenie dla strony pokrzywdzonej. subiektywne przeczucie pokrzywdzonego nie są przesłanka do wszczęcia postępowania. Groźba karalna musi być poparta dowodami na przykład listami czy nagraniami rozmów.

Groźba realizacji przestępstwa może dotyczyć działania na szkodę pokrzywdzonego lub też na szkodę osoby najbliższej dla pokrzywdzonego.

 

Kto może pomóc?

 

Pierwszym co należy zrobić, to udać się do prawnika, który oceni czy dane groźby mogą zostać uznane za karalne. W następnej kolejności składany jest wniosek do sądu o popełnieniu przestępstwa.

2 Komentarze

  1. Moja była żona groziła mojej obecnej narzeczonej, na początku traktowaliśmy to z przymrużeniem oka ale zbiegiem czasu sprawa stała się coraz bardziej przerażająca, dlatego też udaliśmy się do prawnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*