Konstruowanie umów

Wydawać by się mogło, że budowanie umów jest sprawą, która nie będzie dotyczyła wszystkich. Tymczasem życie szybko weryfikuje postawione założenia i podstawowa umiejętność konstruowania dokumentów przydaje się także w życiu codziennym. Mowa przede wszystkim o formalnym przekazywaniu majątku, czy podpisywaniu dokumentów podstawianych pod długopis przez pracodawców. Jak więc powinny wyglądać te formularze, by miały umocowanie prawne?

Przekazanie darowizny

Coraz więcej osób decyduje się na przekazanie swojego majątku na drodze darowizny. Jest to o tyle korzystne, że nie zawsze musi mieć formę aktu notarialnego. Przykładowo prawidłowo skonstruowana umowa darowizny samochodu powinna zawierać szczegółowe dane na temat jej przedmiotu, czyli przekazywanego auta. Mowa przede wszystkim o numerze rejestracyjnym, modelu auta, czy numerze silnika. To właśnie te dane, obok oznaczenia stron umowy darowizny sprawiają, że ma ona podstawę prawną do wejścia w życie.

Co z wypowiedzeniem?

Innym rodzajem dokumentu, którego budowę warto znać jest wypowiedzenie umowy o pracę. W tym wypadku podpisanie źle sformułowanego dokumentu może być niekorzystne dla pracowników. Wystawiane przez pracodawcę wypowiedzenie powinno ściśle określać przyczynę zwolnienia. Musi być ona sformułowana w sposób zgodny z prawdą oraz jasny dla pracownika. W innym wypadku zatrudniony nie ma obowiązku podpisywania dokumentu przedstawianego przez zakład pracy, ponieważ jego budowa nie jest zgodna z przepisami zawartymi między innymi w Kodeksie pracy.

2 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*