Chcę przekazać samochód- co dalej?

Posiadanie dzieci to niewątpliwie piękne doświadczenie w życiu człowieka. Wiąże się ono także z możliwością przekazania im majątku w przyszłości. W tej kwestii istnieje kilka możliwości, a do najpopularniejszych należy testament i darowizna. O ile testament przewiduje przekazanie spadku dopiero po śmierci rodzica, to darowizna może być przekazana już za jego życia. Wystarczy spełnić odpowiednie wymogi i uzupełnić wymagane dokumenty, by przekazać swoją własność na rzecz dziecka. Jak to wygląda w przypadku darowizny pojazdu?

Odpowiednio sporządzona umowa

W przypadku zdecydowania się na przekazanie majątku w drodze darowizny warto pamiętać, że musi być ona przekazana na podstawie odpowiedniego dokumentu. Umowa darowizny samochodu powinna składać się z dokładnie oznaczonych stron porozumienia, a także powinna wskazywać, co dokładnie stanowi przedmiot przekazania. W przypadku samochodu chodzi o wpisanie w dokument nie tylko numerów rejestracyjnych pojazdu, lecz także daty jego produkcji, czy numeru nadwozia. Sama darowizna to nieodpłatne przekazanie własnego majątku na rzecz obdarowywanego, stąd umowa sporządzana między stronami nie musi mieć oznaczonej wartości koniecznej do przekazania darczyńcy.

Co jeszcze można przekazać?

Samochód to nie jedyny element, który można przekazać w drodze darowizny. Polskie prawo zezwala, by był to dowolny element majątku darczyńcy, bądź jego część. Dzięki temu darczyńca nie musi nakazywać swoim dzieciom odpłatnego nabywania danych przedmiotów, by te stały się ich własnością.

2 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*