Co warto wiedzieć o prawie spadkowym, i jak uniknąć niepotrzebnych komplikacji?

Śmierć w rodzinie to zawsze bardzo smutne wydarzenie z którym wiąże się mnóstwo negatywnych emocji i smutku. Kiedy jednak pierwszy szok po śmierci bliskiego minie, a wszelkie formalności związane z pochówkiem są już załatwione, wciąż pozostają jeszcze kwestie formalne do rozwiązania, powiązane ze spadkiem i testamentem zmarłego, jeśli takowy pozostawił. Jeśli jednak tego dokumentu nie ma, wciąż obowiązuje prawo dziedziczenia – co warto o nim wiedzieć, by zgodnie z prawem rozwiązać tę sprawę?

Testament w pierwszej kolejności

Po śmierci bliskiej osoby najważniejszym dokumentem mówiącym o tym, kto będzie dziedziczył dobra materialne po zmarłym jest testament, czyli dokument który każdy pełnoletni człowiek może stworzyć we współpracy ze swoim adwokatem. Jest to dokument z mocą prawną, i wchodzi w życie z momentem zgonu twórcy testamentu. Dobra materialne ujęte w tym dokumencie trafiają zgodnie z wolą zmarłego do jego bliskich, bądź też wskazanych instytucji, co również się zdarza. Prawnik zmarłego przekazuje ostatnią wolę swojego klienta wedle jego życzenia. Jeśli bliscy zmarłego nie są zadowoleni z podziału majątku, lub zostali pominięci w testamencie, przysługuje im możliwość odwoływania się od tego dokumentu, ubiegając się jednocześnie o tzw. zachowek. Osoby, które godzą się na przyjmowanie spadku otrzymują postanowienie stwierdzenia nabycia spadku, a wówczas sprawa jest praktycznie załatwiona, choć nie jest to regułą. Co jednak, jeśli zmarły nie zostawił testamentu?

Prawo dziedziczenia w pigułce

Istnieje coś takiego, jak dziedziczenie ustawowe – jest to szereg działań prawnych które wprowadza się w życie, jeśli zmarły nie pozostawił testamentu. Wówczas jego dobra materialne w pierwszej kolejności przypadają współmałżonkowi oraz dzieciom, a w wyjątkowych przypadkach również wnukom czy nawet prawnukom. Istnieje również możliwość, że zmarły nie posiadał żadnej rodziny, i nie ma możliwości odnalezienia również krewnego który ten spadek powinien dziedziczyć, wówczas jest on zaliczany do Skarbu Państwa. Jeśli spadek zostanie przyznany danemu spadkobiercy, istnieje również możliwość, by go nie przyjąć – odrzucenie spadku zwykle wiąże się z ukrytym zadłużeniem danego dobra materialnego, a osoba która by go przyjęła musiałaby wziąć na siebie tzw. długi spadkowe, ponieważ w momencie akceptacji danego dobra materialnego staje się również osobą odpowiedzialną za uiszczenie należności dotyczących danej nieruchomości. Warto zatem uprzednio upewnić się i sprawdzić na ile jest to możliwe, czy przejmowany spadek nie przyniesie dodatkowych kłopotów w postaci długów, a z tym pomoże nam się uporać dobry Adwokat. Gdańsk Prawo spadkowe ma takie samo jak w całej Polsce, zatem cała procedura raczej powinna być prosta i bezproblemowa.

O czym należy pamiętać?

Przed podjęciem jakichkolwiek czynności prawnych związanych ze spadkiem, warto skonsultować się ze specjalistą jakim jest Adwokat. Poznań to miasto gdzie bez problemu można takowego znaleźć i otrzymać fachową pomoc oraz wsparcie. Takie działanie da pewność, że wszystko odbywa się zgodnie z prawem i po naszej myśli. W większości przypadków proces dziedziczenia jest dosyć prosty, jednak w razie jakichkolwiek komplikacji przejmowanie spadku może trwać latami. Warto zatem zasięgnąć rady specjalisty, by przejść przez to szybko i bezproblemowo.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*