Opiekun faktyczny – jego prawa i obowiązki

Opiekun faktyczny to rzadki przypadek prawny, jednak od lat obecny w życiu wielu rodzin, jak i chorych. Jest to status prawny niezbyt znany wśród społeczeństwa, nawet wśród pracowników medycznych. Jakie prawa i obowiązki odnoszą się do opiekuna faktycznego?

W polskim prawie medycznym, jak i w innych rodzajach prawa występuje określenie o nazwie „opiekun faktyczny”. Nazywa się tak osobę, która formalnie nie jest rodziną dla danego chorego wymagającego opieki, a jednak spełnia stawiane wymogi bardziej niż zazwyczaj uprawniony członek rodziny. Musi stale zajmować się daną osobą lub wtedy, gdy wyznaczy to opiekun prawny.

Często opiekuna faktycznego posiadają osoby z zaburzeniami psychicznymi, która potrzebuje stałej pomocy w radzeniu sobie z codziennymi trudnościami w życiu. W takim przypadku spełniany jest jeden z warunków, czyli wymagania pacjenta do posiadania opiekuna ze względu na zdrowie psychiczne. Także w sytuacji, gdy para, nie posiada ślubu ani nie uregulowanych stosunków pod względem prawnym, a nie ma nikogo z rodziny i poważnie zachoruje, wtedy również może wyznaczyć swojego nieformalnego partnera na opiekuna faktycznego.

Opiekun faktyczny może zastąpić rodzinę?

Opiekun faktyczny odnosi się również do prawa rodzinnego. W przypadku kiedy dana rodzina potrzebuje pomocy w wychowaniu dziecka, np. przez częste wyjazdy służbowe, trwające na tyle długo, że potrzeba kogoś do opieki stałej, wtedy warto wyznaczyć opiekuna faktycznego. Może nim zostać ciocia, wujek czy pełnoletnie rodzeństwo. Chciałbyś zostać opiekunem faktycznym danej osoby? Odwiedź takie miejsce, jak kancelaria adwokacka Poznań i dowiedz się więcej!

Podstawą w kontekście uzyskania uprawnień do stania się opiekunem faktycznym jest osiągnięcie pełnoletności. Taka osoba może otrzymać zapomogę jednorazową z uwagi na narodziny dziecka oraz takie świadczenia jak: rodzicielskie, pielęgnacyjne, wychowawcze oraz rodzinne z dodatkami. Wystarczy po otrzymaniu tego statusu złożyć odpowiednie dokumenty po zgodzie obu stron, czyli również opiekunów prawnych.

Gdzie znaleźć prawne wyjaśnienie pojęcia opiekuna faktycznego?

Najbardziej doprecyzowana definicja pojawiła się dopiero w 2008 roku, w ustawie z 6 listopada, o prawach pacjenta i o Rzeczniku Praw Pacjenta. Wcześniej jedynie zostało wspomniane określenie opiekuna faktycznego w kontekście wyrażania zgody na zabiegi medyczne oraz otrzymywania informacji na temat samego pacjenta. Mowa tutaj o ustawie z dnia 5 grudnia 1996 roku o zawodzie lekarza i lekarza dentysty.

Wiele osób, zmagających się z rolą opiekuna faktycznego w Polsce, często spotykają się z nieprzyjemnymi sytuacjami, gdzie nie mogą odwiedzić osoby, którą się opiekują np. w szpitalu, ponieważ definicja opiekuna faktycznego jest nieznana i praktycznie nie słyszy się o niej w mediach. Dlatego też warto propagować tego typu mniej popularne sytuacje prawne, aby pomóc niezaznajomionym z tematem ludziom zaczerpnąć trochę wiedzy i zmienić ich nastawienie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*