Rozwód z orzekaniem o winie

Rozwód to zwykle bardzo stresujący czas zarówno dla małżonków jak i dla osób z ich najbliższego otoczenia. Bardzo ważną kwestią jest stwierdzenie, która strona ponosi winę za rozkład pożycia. Sąd może stwierdzić, że winien jest jeden z małżonków, oboje lub nie orzekać o winie. Warto wiedzieć w jaki sposób toczy się sprawa, w której wniesiono pozew o rozwód z orzeczeniem o winie i o czym należy pamiętać. 

W jakim przypadku można mówić o winie za rozpad małżeństwa?

Żeby można było mówić o orzekaniu o winie musi mieć mniejsze działanie zawinione lub zaniechanie takie jak: odmowa współżycia, groźby, porzucenie małżonka, agresja, pijaństwo lub zdrady. Warto jednak zaznaczyć, że nie można mówić o winie, jeżeli małżonek dopuszcza się danego zachowania nieświadomie np. w wyniku jakiejś choroby. 

Z czym wiąże się orzeczenie o czyjejś winie?

Sprawy rozwodowe mogą się ciągną bardzo bardzo długo. Orzeczenie o winie niesie za sobą liczne konsekwencje prawne. Ma to związek przede wszystkim z obowiązkiem alimentacyjnym względem małżonków. Osoba, która została uznana za wyłącznie winną rozpadowi związku, nie może oczekiwać żadnego zadośćuczynienia od drugiej osoby. 

Warto skorzystać z usług adwokata, rozwód to wydarzenie, przez które trudno przejść samemu, szczególnie jeżeli walczy się o orzeczeni o winie. Z żądaniem alimentacyjnym można wystąpić, kiedy z powodu rozwodu jedna z osób w skutek rozwodu znajdzie się w trudnej sytuacji materialnej. 

Czy warto zdecydować się o rozwój z orzekaniem o winie?

Osoby, które decydują się na rozwód, a szczególnie na rozwód z orzeczeniem o winie, powinny skorzystać z usług sprawdzonego adwokata. Katowice adwokat to usługa, na którą decyduje się wiele par w separacji. 

Mówiąc o rozwodzie z orzekaniem o winie, przede wszystkim warto zaznaczyć, że trwa on dłużej niż w sytuacji, kiedy małżonkowie są w stanie się dogadać. W tym wariancie dochodzi do powołania świadków, a także dostarczenia dowodów. Czasem sprawy ciągną się latami. Trudno tutaj mówić o jakiejkolwiek regule. Kiedy ktoś nie stawi się na rozprawie, termin zostaje odroczony i wszystko przeciąga się jeszcze bardziej. 

Wszystkie osoby, które myślą o złożeniu pozwu rozwodowego z orzeczeniem o winie, powinny dokładnie przemyśleć tę kwestię i w razie potrzeby zasięgnąć profesjonalnego doradztwa, aby mieć pewność, że to rozwiązanie będzie na pewno korzystne. 

Kiedy już rozpocznie się postępowanie rozwodowe, ważne jest opracowanie wraz z adwokatem spójnej i konsekwentnej drogi. Warto przemyśleć dobór świadków, którzy mogą coś ważnego wnieść do sprawy, a także zgromadzić dowody. Bardzo często małżonkowie toczący ze sobą batalię sądową, decydują się na zatrudnienie prywatnego detektywa, który może śledzić małżonka, zdobyć dowody na jego zdradę itd. Warto jednak trzymać emocje na wodzy i starać się załatwić sprawę jak najbardziej polubownie i spokojnie, aby w sądzie nie trzeba było publicznie prać wszelkich brudów i nawzajem obrzucać się oskarżeniami i zarzutami. 

Wiecej na stronie Adwokatów https://rozwod-i-podzial-majatku.pl/adwokat-katowice/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*