Pozew cywilny, czyli dlaczego warto skorzystać z pomocy prawnika?

Twój dłużnik nie spłaca długu w terminie? Partner nie wywiązuje się z postanowień umownych? A może ktoś naruszył Twoje dobra osobiste lub prawa autorskie? Jeśli tak – czas na wytoczenie powództwa do sądu! Pierwszy krok to właściwe przygotowanie pozwu. Poprawnie sporządzony może zagwarantować wygraną rozprawę. 

Pozew cywilny – kiedy go złożyć?

Pozwać do sądu… brzmi groźnie, prawda? Skorzystanie z uprawnienia do wytoczenia powództwa to w istocie rzeczy zainicjowanie wejścia na drogę postępowania sądowego, gdyż pozew cywilny, a w praktyce jego wniesienie uruchamia szereg dalszych czynności procesowych.

To właśnie z tego powodu wiele osób traktuje to jako ostateczność, co jest słuszną praktyką. Nie należy jednak zapominać, że czasem proces sądowy to jedyna możliwość do wyegzekwowania swoich praw lub dochodzenia swoich roszczeń. Dlatego nie trzeba bać się wchodzenia na drogę sądową, zwłaszcza jeśli u swojego boku ma się dobrego prawnika!

Czego może dotyczyć pozew cywilny?

Prawo cywilne obejmuje bardzo wiele zagadnień i rozchodzi się na wiele gałęzi takich jak prawo rodzinne i opiekuńcze, prawo własności, prawo obrotu nieruchomościami czy prawo własności intelektualnej. Oznacza to, że bardzo wiele spraw kwalifikować się będzie jako przedmiot pozwu cywilnego.

Jedną z najpopularniejszych kwestii rozstrzyganych na drodze sądowej zainicjowanej przez pozew cywilny są postanowienia umowne i ich przestrzeganie lub niedotrzymywanie przez stronę umowy. Jednak, pozew cywilny okazuje się być przydatną instytucją również w innych okolicznościach.

Z pomocą pozwu cywilnego można uzyskać na przykład: 
– rozwód,
– zapłatę długu,
– odszkodowanie, 
– alimenty,
– zwrot np: zaliczki,
– zadośćuczynienie,
– konkretne prawa na przykład prawo własności.

Jak napisać pozew cywilny?

Przepisy prawne dokładnie określają jakie elementy powinien zawierać pozew cywilny. Przede wszystkim trzeba oznaczyć do którego sądu kierowany jest pozew oraz oznaczyć strony pozwu (powód i pozwany) razem z ich adresami. Pozew powinno się również oznaczyć poprzez nadanie konkretnego tytułu na przykład: „pozew o rozwód” lub „pozew o alimenty”. 

Następnie trzeba nakreślić organom sądowym dokładne żądania, a więc czego oczekujemy wnosząc powództwo razem z rzetelnym i dokładnym uzasadnieniem i opisem całej sytuacji. 

Elementami kończącymi pozew są oczywiście podpis, a także dokument dokonania stosownej opłaty. Nie jest to może merytoryczny wymóg pozwu, lecz fiskalny. 

Poproś o pomoc dobrego prawnika!

Nie można się znać na wszystkim, a prawo jest szczególną dziedziną – na tyle skomplikowaną, że nie jest żadną ujmą, jeśli ktoś nie umie sam napisać swojego pozwu. Co w takiej sytuacji? Z pomocą przyjdą wykwalifikowani specjaliści. Dobry radca prawny lub adwokat przygotuje w odpowiedni i właściwy sposób pozew cywilny niezależnie od tego, czego konkretnie dotyczy. 

Jeśli sprawa nie jest skomplikowana, można spróbować napisać taki pozew samemu. Jednak wszędzie tam, gdzie sprawa może być bardziej skomplikowana lub jej przedmiotem są wyjątkowo ważne interesy wówczas warto skorzystać z pomocy doświadczonego prawnika, aby nie narażać się na zbędne komplikacje takie jak uzupełnianie i poprawianie błędnie napisanego pozwu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*