Działalność gospodarcza w Niemczech – jak zacząć i na jaką formę się zdecydować?

Założenie działalności gospodarczej na terenie Niemiec wcale nie jest trudne. Wystarczy zaangażowanie oraz znajomość tamtejszego prawa. Czasami związane jest to ze sporymi zarobkami, dlatego też osoby, które od jakiegoś czasu żyją w Niemczech powinny się zdecydować na skorzystanie z tej propozycji. Istotne jest to, aby firma było założona sprawnie i zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

Założenie firmy w Niemczech – od czego należy zacząć?

Jeśli osoby chcące założyć działalność gospodarczą w Niemczech nie wiedzą jak zacząć, rozwiązaniem będzie dla nich fachowa pomoc prawna. Z prawnikiem u boku nie da się popełnić żadnego błędu. Firmę będzie trzeba zarejestrować w odpowiednich instytucjach oraz urzędach, ale prawnik o wszystkim swoich klientów poinformuje z dużym wyprzedzeniem. Istnieje kilka niezbędnych dokumentów, dzięki czemu cały ten proces będzie mógł być zakończony pomyślnie. Oto one:

  • kopia dokumentu, np. dowodu osobistego,
  • adres zarejestrowania firmy,
  • dokumenty, które potwierdzą prawo do wykonywania konkretnego zawodu,
  • zaświadczenie o prawie do przesiedlania się oraz wpisie do rejestru handlowego,
  • potwierdzenie zameldowania, gdy zainteresowani będą rozliczać się według niemieckiego prawa podatkowego.

Jak widać nie wszystko musi być łatwe, ale adwokat jest od tego, aby rozwiać wszelkie wątpliwości klienta i pomóc mu skompletować dokumenty.

Założenie firmy w Niemczech – na jakie formy działalności można się zdecydować?

Formy działalności gospodarczej w Niemczech są dość zróżnicowane, dlatego zainteresowani mogą wybrać przede wszystkim:

  • jednoosobową działalność gospodarczą – prowadzoną pod własnym imieniem oraz nazwiskiem. Nie trzeba mieć w tym przypadku kapitału zakładowego,
  • spółkę kapitałową – wspólnicy nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie zobowiązania, odpowiada za to spółka. Minimalny kapitał zakładowy wynosi w tym przypadku 25 tysięcy euro,
  • spółkę osobową – za zobowiązania odpowiadają wspólnicy, jak i sama spółka. Tworzona przez co najmniej dwóch wspólników, koniecznie musi występować kapitał zakładowy. Można podzielić na spółkę jawną i komandytową.

Trzeba to sobie bardzo dokładnie przeanalizować i wybrać dla siebie najkorzystniejsze rozwiązanie, dlatego tak ważne jest to, aby nawiązać skuteczną współpracę z adwokatem.

Działalność gospodarcza w Niemczech – gdzie to konkretnie zgłosić?

Kluczowym elementem dla wielu osób będzie oczywiście zgłoszenie działalności gospodarczej na terenie Niemiec. Pierwszym krokiem będzie w tym przypadku wpis do ewidencji działalności gospodarczej i zgłoszenie do urzędu skarbowego. Wiele zależy również od wybranej branży. Jeśli będzie to budowlanka konieczne jest zgłoszenie do SOKA-Bau, natomiast przy pracach rzemieślniczych do HWK. Niezbędny jest także wpis do rejestru sądowego. Trudno takie sprawy załatwić czasami w pojedynkę, ponieważ wymaga to odpowiedniej wiedzy, ale również czasu, więc nawiązanie współpracy z kancelarią prawną będzie strzałem w dziesiątkę. Tym samym żadne obowiązki nie zostaną zlekceważone, a firma będzie mogła ruszyć z miejsca. 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*